Lakto Ovo Vejetaryen Beslenme Faydaları ve Dezavantajları

orjinal-biber-hapi

Lakto ovo vejetaryen beslenmenin birçok faydası bulunmaktadır. Lakto ovo vejetaryen beslenen kişiler, et tüketen diğer insanlara göre daha uzun yaşam süresine sahip olduğunu bilinmektedir. Lakto ovo vejetaryen beslenen bireylerin sağlıklı sindirim sistemleri olur.

Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde kabızlık sorunu daha az görülür ve bağırsak kanseri riski daha azdır. Lakto ovo vejetaryenler de kalp rahatsızlıklarına daha az rastlanır. Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde et tüketmedikleri için kolesterol gibi sorunların gözükme ihtimali daha düşüktür.

Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde kan şekeri gözetim altına alınabilmektedir ve diyabet hastaları için bu durum oldukça önemlidir. Lakto ovo vejetaryenlikte bir tek bağırsak kanseri değil onun dışında mide, meme, prostat, akciğer kanseri gibi birçok kanser riskini düşürmektedir.

Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde safra ve böbrek taşı hastalıkları daha az görülür. Lakto vejetaryen beslenen kişilerde daha az kronik hastalıklar görülmektedir. Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde daha sakin bir ruh hali gözlemlenir. Lakto ovo vejetaryen olan kişilerde hastalıklar daha az görülür.

Lakto Ovo Vejetaryenliğin Dezavantajları Nelerdir?

Lakto ovo vejetaryen olan kişiler, diğer bireylere göre daha çok beslenme şekillerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Lakto ovo vejetaryen olan kişiler günlük beslenmelerine, vitamin alımlarına önem vermesi gerekmektedir.

Lakto ovo vejetaryen olarak beslenen kişiler et tüketmedikleri için daha hızlı acıkabilirler. Lakto ovo vejetaryen olan kişiler ağırlıklı karbonhidrat alarak beslendikleri için kan şekerleri yükselebilir, yağ artışı ve kilo alımı olabilir.

Lakto ovo vejetaryenlikte vitamin eksikliği yaşanabilir. Lakto ovo vejetaryen beslenmede çinko, B12, protein ve demir gibi vitamin eksiklikleri görülebilir. Hayvansal gıdalar tüketmedikleri için protein, çinko, B12, demir gibi vitaminlerde azalma görülebilir.

Lakto ovo vejetaryen olan insanların, beslenme öğünlerine dikkat etmeleri ve vitamin eksikliklerine dikkat ederek kendilerine yeme programları yapmaları önerilmektedir. Lakto ovo vejetaryen olan ve beslenmesine dikkat etmeyen insanlarda kansızlık gözükmesi yüksektir.

Dikkat edilmediği takdirde, vitamin eksikliğinden kaynaklı kemik erimeleri, aşırı kilo kayıpları yaşanılabilir. D vitamini eksikliği insanlarda diş çürümesi, çeşitli kanser oluşumları, kalp damar hastalıkları gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

D vitamini güneşten alınmasına rağmen birçok vejetaryen insanda D vitamini eksikliği görülür. Lakto ovo vejetaryen olan insanların vitamin değerlerini kontrol altına almalı ve takviye yapmaları gerekmektedir.

Lakto Ovo Vejetaryen Nedir?

Lakto ovo vejetaryen olan insanlar yumurta ve süt ürünleri tüketen fakat et ürünleri tüketmedikleri vejetaryen türüdür.

Lakto Ovo Vejetaryenlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede insanların günlük olarak ihtiyaçları olduğu gıdaları doğru oranda tüketmeleri gerekmektedir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede günlük protein alımı önemlidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede D vitamini alımı çok önemlidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede demir alımına dikkat edilmelidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede çinko alımına dikkat edilmelidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede B12 alımı önemlidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede gerekli miktarda iyot alımına dikkat edilmelidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede omega3 alımı atlanmamalıdır.

Lakto Ovo Vejetaryen Beslenmede Yenebilecek Besinler Nelerdir?

 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede gerekli mineral ve vitaminleri alabilmek için, sebzeler, meyveler, tahıl ürünleri tüketilerek günlük vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanabilir. Lakto ovo vejetaryen olan kişilerin günlük besin ihtiyaçları yaş ve kilolarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden, bir diyetisyen ile de beslenme programı oluşturabilirsiniz.
 • İnsanlar da protein alımı çok önemlidir. Lakto ovo vejetaryen olan kişiler fasulye, yumurta, soya ürünleri ve süt ürünleri ile günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Lakto ovo vejetaryen olan kişiler D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, soya ürünleri, süt, yeşil sebzelerden alabilmektedirler.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede kişiler demir ihtiyaçlarını ıspanak, kahvaltılık gevreklerden, fasulye gibi besinlerden karşılayabilir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede çinko gereksinimini fasulye, nohut, kabak çekirdeği, süt ürünleri ve buğdaydan karşılayabilir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede B12 vitamin gereksinimlerini vitaminlerden, süt ürünlerinden ya da yumurtadan alabilir.
 • İyot insanların organlarının çalışması için önemlidir. Lakto ovo vejetaryen beslenmede yemeklerde iyotlu tuz kullanılabilir. Fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Lakto ovo vejetaryen beslenmede Omega3 alımı soya fasulyesi, kuru yemiş, tohumlardan alınabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..