Jambon Besin Değerleri Tüketimi ve Spor Yapanlar İçin Önemi

Spor yapan insanlar beslenmelerine dikkat etmedikleri zaman uğraşları başarısız olmaktadır. Günlük kalori miktarları ve aldıkları besinlerin değerlerine dikkat etmektedirler. Bu programlar sayesinde istenilen vücuda ulaşılabilir.

Jambon Nedir?

Dana jambon, dana etinin but kısmından alınarak yapılır. İçerisine katılan baharatlar ve tuz sayesinde yenilebilir hale gelmektedir. Bu ürün işlenmiş et ürünü olarak geçmektedir. Bu yüzden ürünlerdeki nitratın etkisini azaltmak için C vitaminine sahip ürünler ile tüketilmesini tavsiye edilmektedir.

Jambon Kaç Kalori?

Dana jambonun 100 gramı 106 kcal kalori içermektedir. 1 dilim dana jambon ise 32 kcal kalori olarak vücuda alınır. Dana jambon protein açısından oldukça zengin bir besindir. Protein dışında da lif ve az miktarda karbonhidrat bulundurmaktadır. Kalorisinin bu kadar az olması diyet listelerinde karşımıza çıkmasını sağlamaktadır. Yanında C vitamini içeren muz, portakal, mandalina gibi meyveler ile tüketilebilir.

Jambon Yemeği Nasıl Yapılır?

Jambon yerken sağlıklı bir şekilde bunu sağlamak istiyorsanız, tuzsuz yiyecekler ile birleştirmelisiniz. Tuz vücutta ödeme sebep olmaktadır. Bu yüzden fazla şişkinliklere sebebiyet verir. Jambon yüksek sodyum içermektedir.

Bu oranı da dengelemek gerekmektedir. Fırına kuşkonmaz, patates, havuç ya da tatlı yeşil fasulye ile pişirebilirsiniz. Bu sebzeler sayesinde hem jambon farklı bir lezzet kazanacak ve diyet yemeği olmasına rağmen severek yiyeceksiniz.

Jambonlu Sandviç Nasıl Fit Hale Getirilir?

Jambon tek başına kalorili bir besin değildir. Ekmek ile birleştiğinde kalorisini oldukça artırırsınız ve diyet olarak sayılmaz. Bunu önlemek için yapmanız gereken ekmeği kesmeniz gerekmez. Bol lifli ve yüksek kepekli bir ekmek ile jambonu birleştirirseniz yine diyet menünüz de yer alabilir. İçine istediğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Marul, salatalık, domates ya da biber olabilir. Bunlardan farklı olarak turp ya da kerevizde sevenleri için tercih edilebilir.

Jambon Sporda Neden Kullanılır?

Jambon kalorisi az olduğu ve protein açısından zengin olduğu için kaslara iyi gelmektedir. Kasları beslemesiyle de kilo yapmamaktadır. Ara öğün olarak ya da yemek şeklinde öğlen yemeklerinde spor yapanlar için tercih edilebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..