Evdeyken Kilo Almamak İçin 5 Öneri

orjinal-biber-hapi

Karantina döneminde hepimiz evlerden çalışmaya ve evden daha az dışarı çıkmaya başladık. Hareket azlığından dolayı da yediklerimiz hemen bize fazladan kalori ve kilo olarak geri dönüyor. Fakat bu kaloriler ilk başta ne kadar zararsız ve az gibi görünse de birikerek ciddi sağlık sıkıntıları oluşmasına neden oluyor.

 

Bundan dolayı evde kaldığımız süreçte bile kendimize dikkat etmeli ve ideal kilomuzu korumalıyız. Bu makalemizde sizlere evdeyken kilo almamanız için beş öneriyle geldik. Hazırsanız başlayalım.

 

1- Öğünlere Dikkat Edin

 

İş yaşantımızda sürekli olarak neyi ne zaman yapacağımız bellidir. Bundan dolayı da planlamalar yaparken sıkıntı çekmeyiz. Fakat evdeyken her anımız bizim sorumluluğumuzdadır. Evdeyken en büyük hata da bu rehavete kapılarak öğün atlamakla başlar. Atladığınız ya da hakkını vermediğiniz öğünler size açlık krizleri olarak döner. Bundan dolayı öğünlerinize dikkat etmeli ve gereken kaloriyi mutlaka tüketmelisiniz.

 

2-  Egzersiz Yapın

 

Hareket alanlarımız son zamanlarda oldukça kısıtlı. Fakat hareket etmezsek vücudumuz yediğimiz her şeyi kalori olarak depolar. Bundan dolayı elimizden geldiğince evde yapılacak sporları yapmalı ve kilomuzu korumaya çalışırken fit de kalmalıyız.

 

3- Su İçin

 

Eğer az yemenize rağmen neden kilo aldığınızı anlamıyorsanız sebebi yetersiz su içmeniz olabilir. Su vücudumuzda sindirim işleminin çok büyük bir parçası. Bundan dolayı gün içerisinde içmeniz gereken su miktarını belirleme ve mutlaka bu miktar kadar suyu içmelisiniz.

 

4- Uykunuza Dikkat Edin

 

Ne kadar alakasız gibi görünse de uyku ve kilo arasındaki bağlantı sandığımızdan daha güçlü. Gereksiz kilolar almak istemiyorsanız günlük 6-8 saat mutlaka uyumalısınız. Her an evde olduğumuzdan ve hareket azlığına bağlı olarak yorulmadığımızdan uykumuz ne kadar az gelse de uyumaya çalışmalısınız. Uykunuzu gece vakti almaya da özellikle dikkat etmelisiniz.

 

5- Sebze Ağırlıklı Beslenin

 

Kilo almamızı sağlayan asıl unsurlar bildiğiniz gibi yağlar ve proteinler. Siz de evde kaldığınız süreç boyunca yağ ve karbonhidrat alımını azaltarak daha sebze ağırlıklı bir beslenme benimseyebilirsiniz. Sebzeler ayrıca cildinize bir parlaklık verecek ve daha sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır. Yeni sebzeli tarifler deneyerek işi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..