Evde Zayıflamanın 20 Yolu 

Kış aylarında kilo aldıktan sonra bu kiloları verip yaz aylarına fit bir görünüm ile girmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken detayların tamamı bu makalede… Özellikle de spor salonuna gidecek vakitleri yok ise eğer kişilerin, yaşamış oldukları yerde de, spor yapmak için uygun ortam mevcut değilse o zaman evde zayıflamanın yollarını bulmaları gerekir.

 

Zayıflamak amacıyla aslında ne spor salonlarına gitmeye ne de sokağa çıkmaya dahi gerek yoktur. Para harcamaya gerek kalmadan zayıflamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

 

Bol Su Tüketilmeli 

 

Artık herkesin bildiği, klasik bir hal alan favori zayıflama yöntemlerinin başında su içmek gelir. Yemek masasına oturduktan sonra kişilerin kendilerini kaybedip yemeğin tamamını silip süpürmesi durumunu artık durdurmaları gerekir. Özellikle de 1 büyük bardak veya 2 su bardağı oda sıcaklığında içmeleri gerekir.

 

Midenin bir kısmı bu su ile dolacak ve normal şartlar altında yenilen daha az yemek durum ortaya çıkacaktır. Bu durum, kısa süre içerisinde kişide doyma duygusunu ortaya çıkaracak ve çok az yemek yedikten sonra kişiler duymuş halde sofradan kalkacaklar.

 

Sabah Vakitlerinde Aç Karnına Sirkeli Veya Limonlu Su İçilmeli 

 

Sabah uyandıktan hemen sonra kişilerin kahve içmek yerine metabolizmalarını daha da hızlı bir şekilde çalıştıracak C vitamini almaları tavsiye edilir. Enerjilerini yükseltebilmek amacıyla koca bir bardak dolusu limonlu ılık su içilmesi faydalı olacaktır. Limonlu suyun tercih edilmemesi durumunda ise ılık suyun içine 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ile bir çay kaşığı da bal atılıp karıştırılmalı ve deminin tutulması beklenmeli. Hemen akabinde bu su içilmeli.

 

12 Saat Kuralına Kesinlikle Riayet Edilmeli 

 

1 gün toplamda 24 saatten oluşuyor ve insanlar, bu 24 saatin 12 saati içerisinde üç ara öğün ve üç ana öğün olmak üzere toplamda 6 öğün beslenebilir. Fakat geri kalan 12 saat açısından su ile bitki çayı iyi haricinde herhangi bir şey tüketilmemelidir. Şöyle ki; bir kişinin sabah saat 8’de uyandığı varsayılırsa bir bardak ılık limonlu suyun tüketilmesi gerekir.

 

Besleyici bir kahvaltı yapıldıktan sonra 11:00 gibi sağlıklı bir atıştırmalıkların alınması ve hemen akabinde 12.30 ile 13:00 arasında da doyurucu bir öğle yemeği tüketilebilir.

 

Saat 15: 30 ile 16:00 civarında ise bir kase yoğurt veya biraz kuruyemiş atıştırılır ve Saat 18:30 ile 19:00 olduğunda akşam yemeği tüketilir ve en son saat 20:00’da ise küçük bir porsiyon meyve veya küçük bir sütlü tatlı tüketildikten sonra saat 20:00’dan sonra bitki çayı ile su haricinde herhangi bir şeyin tüketilmemesi gerekir. Bu durum, çok kısa süre içerisinde insanın fazla kilolarından kurtulması amacıyla başvurulan ve kesin sonuç veren harika yöntemlerden biridir.

 

Porsiyonlar Küçültülmeli 

 

Fazla kilolarından dert yakınan kişilerin zayıflamayı istemeleri halinde, klasik yemek takımlarını uzun bir süreliğine veya sonsuza dek yüksek bir rafa kaldırmaları önerilir. Zaten yemek tabağını ağzına kadar doldurmak, aslında hiç de sağlıklı değil. Fakat az yemek tüketmek isteyen kişilerin büyük yemek tabaklarına biraz yemek koyduktan sonra onunla doyacaklarını zannedip onu bitirdikten sonra ikinci bir tabak yemeği de alıp tükettikleri bilinen bir gerçektir.

 

Bu nedenle özellikle de evde kullanılan ne kadar büyük tabak varsa hepsinin kaldırılması gerekir. Yerine küçük ya da tadımlık sayılabilecek tabakların kullanılması önerilir. Öncelikli olarak birinin gözü doyacak ve daha sonrasında ise midesi doyacak. Bu durum alışkanlık haline getirildiğinde belli bir müddet sonra kişiler artık az yemek yerken doyduklarını hissedecekler ve bu durum fazla yemek yeme durumunu ortadan kaldırdığı için zayıflama durumunu beraberinde getirecektir.

 

Her Yemekte Mutlaka Büyük Bir Kase Dolusu Salata Olmalı 

 

Elbette ki hemen herkes salçalı ve yağlı yemekleri tüketmek ister. Kabul, kabul edilir bir şey fakat bu yemekler alındıktan sonra ortaya çıkacak göbek yağlarını nasıl eritileceği tam bir baş belası. Fakat küçük bir sebep sulu yemeğin yanında bol yeşili bir kâse salata bulunması gerekir.

 

Salata sosu bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı elma sirkesinden oluşmalı ve böylelikle bir kâse çorba veya küçük bir porsiyon yemek ile bol salata sofradaki kişiyi tıka basa doyuracak zaten.

 

Bitki Çayları Olmazsa Olmazlar Arasında 

 

Kola, meyve suyu, kahve, çay oldukça sevilen içeceklerin başında geliyor. Fakat kilo vermek isteyen kişilerin çay ve kahveyi günde yalnızca 2 fincan biçiminde sınırlandırmaları gerekiyor. Şekerli kola, gazlı içecekler, asitli meyve suları gibi içeceklerin tamamen uzaklaştırılması gerekir.

 

Bunun yerine ise kişiye daha çok enerji verecek, sindirim sistemini rahatlatacak ve metabolizmasını hızlandırarak bitki çaylarının ve özellikle de yeşil çaydan günde ortalama 3 ila 4 fincan tüketmeleri gerekir. Yeşil çayın içine ise birkaç tane taze nane yaprağı ile bir dilim limon atılmak suretiyle kilo verme süreci çok daha hızlandırılabilir.

 

Kısa Vadeli Ve Radikal Kararlar Alınmalı 

 

Normal şartlar altında 44 beden giyen birisinin 36 beden giymeyi istemesi çok normal bir şekilde karşılanabilir. Fakat kısa süre içerisinde gerçekleşmesi pek de mümkün olmayan bir şey istemek, aslında kişileri daha sonradan üzecektir. Ya da konuya şöyle bakmakta fayda olacaktır ki belki de kısa süre içerisinde bu durum gerçekleşecektir fakat bu dönem içerisinde sağlığını kaybetme riski de vardır.

 

Yani bir insan zayıflama uğruna kendi sağlığından vazgeçmeyi göze almalıdır. Bir hafta içerisinde 2 ile 3 kilodan daha fazla zayıflamak kesinlikle insan sağlığı açısından tehlikeli kabul edilmiştir. Tam da bu manada zayıflamak isteyen kişilerin kendilerine kısa süre içerisinde gerçekçi hedefler koyması çok daha mantıklı olacaktır.

 

Örnek verilecek olursa eğer 3 haftalık ya da 2 aylık bir hedef koymak aslında bir ay içerisinde 40 bedenden 38 bedene düşme fikrinin ne kadar gerçek dışı bir durum olduğu ya da gerçekleşmesi söz konusu olduğunda insan sağlığının ne kadar ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalındığının farkına varılmasında fayda olacaktır.

 

Balık İle Yağsız Et Tüketilmeli 

 

Kilo vermek amacıyla çok daha fazla gayret gösterip de kilo verememenin en büyük nedenlerinden birisi yeteri kadar protein almamaktır. Protein denildiğinde ise insanın aklına ilk etapta gelen balık ile et en sağlıklı protein kaynaklarıdır. Özellikle de etin sindirilme süreci diğer besinlere göre çok daha uzun ve hal böyle olunca uzun süre tok kalmak aslında sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmak mümkün olur.

 

İnsanların beslenmelerine protein ağırlık vermeleri de kalori yakılması ve kesinlikle artacaktır. Sağlık ve besleyicilik hususunda konuya bakıldığında balığın ve etin yerini tutabilecek çok daha fazla besin maddesi bulunmamaktadır aslında.

 

Zeytinyağı Bolca Tüketilmeli 

 

Soğuk sıkım zeytinyağları, insan vücudu açısından gereksinim duyulan pek çok vitamin ve mineralin sunulması demektir. Zeytinyağının içerisinde ise yüksek oranda D vitamini bulunur ve bu, kişiyi gün boyunca canlı kılarken, zeytinyağlı yemekler ile salatalarda çok daha uzun süre tok kalmak mümkündür.

 

Zeytinyağı aracılığı ile sindirim sistemi çok iyi faaliyet gösterecek ve insan metabolizması da hızlanacak, bağışıklık sistemi güçlenecek ve zararlı toksinleri insan vücudundan çok daha kolay bir şekilde atılabilecek. Bu durum, aslında mükemmel bir şekilde evde zayıflama uygulamaları arasında yer alır.

 

Yoğurt Mümkünse Her Öğünde Bulunmalı 

 

Özellikle de ev ortamında sağlıklı koşullarda mayalanmış bir yoğurt, zayıflamak isteyen kişilerin en önemli yardımcısı olacaktır. Bolca protein ile kalsiyum içeren ev yoğurdunun zayıflama amacına çok daha iyi hizmet edeceğinden şüphe olmasın. Mideye alınan diğer besinlerle karşılaştırıldığı zaman, yoğurt mutlaka daha uzun süre midede kalır ve böylelikle tokluk hissi artacaktır.

 

Bir de yoğurdun metabolizmayı hızlandırıcı ve idrar söktürücü ile ödem arttırıcı özellikleri de hesaba katıldığında yalnızca kilo verme değil aynı zamanda insan sağlığı açısından ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğu ortaya çıkar.

 

Kahvaltıda Kesinlikle Yumurta Tüketilmeli 

 

Klasikleşmiş bir cümle kurmakta fayda olacaktır ki kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. İşte kahvaltıda karbonhidrat açısından zayıf, protein açısından ise zengin bir şekilde beslenmek çok daha yararlı olacaktır. Sabah vakitlerinde 1, hatta 2 yumurtadan yapılan bir omlet kişinin saatlerce dinç ve tok kalmasını sağlayacaktır.

 

Böylelikle kahvaltıdan iki saat sonrasında ise açlık hissini yatıştırmak amacıyla sağlıksız atıştırmalıkları gereksinim duymama durumu ortaya çıkacaktır.

 

Her Gece Kesinlikle Ortalama 7 Saat Uyumalı 

 

Halk arasında genel itibariyle çok uyumanın kilo aldırdığı yönünde yanlış bir anlayış var. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Zira, az uyuyan kişiler, gün boyu kendilerini yorgun ve enerjisiz hissederler ve hal böyle olunca da gün içerisinde enerji kazanmak amacıyla bol bol kalorili besinler atıştırırlar, uyanık kalmak amacıyla da çok kahve ve çare tüketirler.

 

İşte bu durum zayıflama sürecinin sekteye uğraması manasına geliyor. Bu nedenle daha uzun saatler uyumaya, iyi de dinlenmiş olmaya dikkat edilmeli.

 

Akşam Yemeği Erken Saatlerde Yenilmesi 

 

Çalışma saatleri her ne olursa olsun zayıflamayı düşünmem kişilerin, özellikle de akşam yemeklerini en geç 19:00’da yemeleri gerekir.  Artık, bundan sonraki ara öğünlerde belki de küçük bir porsiyon meyve veya bir kâse yoğurt tüketilebilir.

 

Fakat bütün bu yeme ve içme işlemleri uykuya geçmeden en az 2 saat hatta 2,5 saat öncesinde tamamlanmış olmalıdır ki uyku esnasında mide, tüketilen bütün besin maddelerini çok kolay bir sindirebilsin diye.

 

Akşam Yemeklerinde Hafif Beslenmeli. 

 

Sabah vakitlerinde işe gitme telaşı ile öğle vakti çalışma yoğunluğu ile çok zengin beslenemeyen kişiler, genel itibarıyla akşam yemeklerinde kontrollü artık kaçırır vaziyete düşerler. Kilo vermek istenmesi durumunda ise aslında bunun tam tersini uygulamak gerekir.

 

Sabah, çok doyurucu bir kahvaltı ile öğle yine aynı şekilde besleyici bir öğün, akşam ise çorba ve salata ile zeytinyağlı bir sebze yemeği kişinin kilo verme macerasını kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Akşam yemeklerinde ise aşırı tuzlu, kalorili, yağlı besinlerden mutlaka uzak durmalı.

 

Atıştırmalıklar Bol Lif ve Protein, Az Karbonhidrat İçermeli

 

Aslında pek çok kişi, zayıflama macerasının yalnızca az yemek tüketmekle mümkün olacağını düşünür. Ancak, az yemekten öte neyi, ne için, ne kadar tüketme durumu da oldukça önemlidir. Zayıflamaya çalışma döneminde kişilerin tüketmiş olduklarının bol protein içermesi aslında kendilerini tok tutmalarını sağlar.

 

Lif içeren besinler ise sindirim sisteminin daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacak. Düşük karbonhidratlı beslenmek ise aslında vücut içerisinde yağ depolanmasını azaltmak ve aynı zamanda kan şekerinin hızlı bir şekilde inip çıkmasını önlemek anlamına geliyor. İşte tüm bunları bir araya getirince aslında kilo vermek kaçınılmaz bir hal alacaktır.

 

Ara Öğünler Atlatılmamalı 

 

Diyet yapma havasına giren kişilerin sıklıkla yapmış oldukları hatalar, saatler boyunca aç kalmalıdır. İnsan metabolizması, beynin kontrollü bir şekilde çalışmasını sağlar. Kişiler, uzun süre hiçbir şey yemeden durduklarında ise beyin, sindirim sistemine emir verir. Doğal bir şekilde insan, yediklerini depolar fakat sık aralıklarla düşük kalorili atıştırmalıklar ile metabolizma hızlandırıcı besinler ile takdirde sindirim fonksiyonları çok da iyi bir şekilde faaliyet gösterecek.

 

Merdiven İnip Çıkılmalı 

 

Boş vakitlerde insanların, evlerinde kilo vermek amacıyla yapacakları uygulamaların başında merdivenleri inip çıkmaları gerekir. Bu, biraz zorlu bir mücadele olacak ancak böylece uzun süre devam edildiği takdirde aslında insan vücudunun çok daha sert, çelik gibi bir yapıya sahip olduğu ortada çıkacaktır.

 

Her Sabah Mekik Çekilmeli 

 

Evde zayıflamak, yalnızca yeni içmeye dikkat etmekle olacak bir şey değildir. Egzersiz, insan yaşamının ayrılmaz bir parçası halini almış. Bu nedenle de sabah erkenden uyanınca kişiliğine, el ve gözlerini yıkadıktan hemen sonra mekik pozisyonu almaları gerekir. Egzersize dayanıklılık durumuna göre ise en az 10 ile 15 tane  mekik çekilmesi idealdir. İlerleyen zaman dilimleri içerisinde mekik sayıları artırılabilir.

 

Bitter Çikolata Tüketilmeli 

 

Her ne kadar da yeme içmeye dikkat edilse de, spor yapılsa da, kişilerin akıllı tatlılarda ya da atıştırmalıklar da kalacaktır. Bunun ilacı ise çok basittir. Pastalar, kekler tüketilmemelidir… Bunun yerine ise özellikle de bitter çikolata tüketilmeli bu durum, aslında kişilerin kendilerini çok daha rahat hissetmeleri ve böylelikle daha fazla hızlı süre içerisinde kilo vermeleri anlamına gelir.

 

Ara Öğünlerde Kuru Meyve Yerine Yaş Meyve Tüketilmeli 

 

Kuru meyveler, çok lezzetli ve mutlaka sağlıklıdır. Fakat kilo verme süreci içerisinde kuru meyvelerden kesinlikle uzak durulması önerilir. Zira kuru meyvelerin kalorisi, taze meyvelerden çok daha fazladır. Bu açıdan bakıldığında ise ister işe, okula giderken kişilerin yanlarında biraz kiraz, çilek ile kayısı gibi mevsim meyvelerinden almaları önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Yardımcı olmamı ister misini?
Merhaba :) Siparişinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz..